IBM
Selectric Typewriter


V první polovině 20. století byly na trhu pouze psací stroje mechanické a elektromechanické. Rozdíl mezi nimi byl v tom, že na mechanickém stroji jste klepali silou, aby se znak vytiskl, a na elektromechanickém stroji stačilo klepnout jen slabě, pohyb ramene vykonal motor.
V roce 1961 přišla společnost International Business Machines (IBM) s novým typem elektrického psacího stroje. IBM chtělo stvořit kompletně nový psací stroj, stroj fungující na jiném principu. To se jim také povedlo.
Tisknutí znaků již nevykonával onen známý vějíř, který se při rychlém psaní zasekával, nýbrž typová koule. Typová koule obsahuje všechny nutné znaky ke psaní. Tisknutí pomocí této koule funguje na principu natáčení koule ramenem, kterému dáváte signál zmáčknutím klávesy.
A tak vznikl IBM Selectric I.

Selectric I

První model řady Selectric byl představen 23. června 1961. Byla to revoluční novinka, která doposud neměla obdoby. Vzhled psacího stroje je v tzv. "industriálním designu" a byl navržen Eliotem Noyesem.
Novinkou ve světě psacích strojů je to, že se neposouvá papír vůči tiskové části, ale tisková část vůči papíru. Tím dochází k menší prostorové náročnosti.
Tisková hlavice ve tvaru golfového míčku obsahuje celkem 88 znaků.

Selectric II

Druhý model řady Selectric představený roku 1971 výrazně pozměnil svou vizáž na hranatý tvar, přesně tak, jak "se to nosilo v sedmdesátkách". Další, podstatnější novinkou je přepínání hustoty znaků mezi 10 a 12 znaky na palec.
Druhou novinkou je možnost korekce textu pomocí korekční pásky. Ta se do stroje nasune na speciální místo a tisknutím přes ni se nežádoucí text odstraní.
Jediné co zůstalo při starém je počet znaků na tiskové hlavici, tedy 88.

Selectric III

Třetí, a zároveň poslední model řady Selectric byl představen v 80. letech. Vizáž byla téměř totožná s vizáží předchozího modelu Selectric II. Selectric III obsahoval paměť, v níž bylo uloženo několik posledních napsaných znaků.
Další novinkou byl počet znaků na kouli - ta neobsahovala 88, ale 96 znaků. Tento model se již pomale, ale jistě začal blížit počítačům, a tak byl v roce 1984 nahrazen psacím strojem IBM Wheelwriter.


Videa:

Reklama na IBM Selectric I

Reklama na IBM Selectric III

Mechanismus Selectricu v akci


Muj IBM Selectric II

IBM Selectric v moderni kulture:


Odkazy:
Autorem této stránky je Robert Škvařil.
Zdrojový kód této stránky je chráněn autorským zákonem.
Pokud chcet kód nějakým způsobem použít, kontaktujte mne na email rskvaril@gzastavka.cz
Všechna práva vyhrazena. © 28.05.2016 Robert Škvařil